Çocukken anne-babamızdan dinleyip huzurla uykuya daldığımız masalların sonlarının aslında öyle olmadığını söylesek?

1. Pinokyo aslında gerçek bir çocuk olmadı.

Pinokyo aslında gerçek bir çocuk olmadı.

Pinokyo, Carlo Collodi tarafından yazılan orijinal versiyonda Gepetto’nun kendisinin oymasının ardından evden kaçar. Yakalanınca, Gepetto’nun kendisini taciz ettiğini iddia ederek zavallı adamı tutuklatır. Hikayenin sonunda da Pinokyo darağacında ölüme mahkum edilir. Biz yıllardır onun çocuk olarak hayatına devam ettiğini düşünsek de aslında gerçek son bu…

2. Rapunzel hamile kaldı ve bebeğini tek başına kulede doğurdu.

Rapunzel hamile kaldı ve bebeğini tek başına kulede doğurdu.

Aslı bir Hristiyan hikayesine dayanan orijinal versiyonda Rapunzel, prensin sürekli kuleye gelip gitmesiyle hamile kalır. Bunu öğrenen prens kuleye bir daha uğramaz, Rapunzel ise bebeğini tek başına doğurmak zorunda kalır. Masalda bile olsa erkekler yan çizmeleriyle ünlü…

3. Külkedisi’nin kız kardeşleri, ayaklarını ayakkabıya sığdırabilmek için parmaklarını kestiler.

Külkedisi’nin kız kardeşleri, ayaklarını ayakkabıya sığdırabilmek için parmaklarını kestiler.

Perrault’un hayat verdiği Külkedisi aslında o kadar da saf ve merhametli değildir. Üvey kız kardeşlerini ayaklarını ayakkabıya sığdırabilmek için parmaklarını keserler ve bunu öğrenen Prens gözlerini oyunca hiç sesini çıkarmaz. Üvey kardeşlerini affetmediği gibi, onların ömürlerinin geri kalanını kör dilenciler olarak sokaklarda geçirmelerine seyirci kalır. İntikam soğuk mu yeniyordu, neydi o?

4. Pamuk Prenses ve Yedi Cüceler’in sonunda, Kötü Kraliçe korda bekletilmiş ayakkabılar ile ölene dek dans etmeye mahkum edildi.

Pamuk Prenses ve Yedi Cüceler’in sonunda, Kötü Kraliçe korda bekletilmiş ayakkabılar ile ölene dek dans etmeye mahkum edildi.

Hikayenin minnoş Disney versiyonunda, Kötü Kalpli Kraliçe avcıdan Pamuk Prenses’in kalbini getirmesini ister ama avcı bir domuzun kalbiyle onu kandırır. Orijinal versiyonda ise kraliçenin istediği Pamuk’un ciğerleridir ve akşam yemeğinde servis etmeye niyetlenmiştir. Neticede, Kötü Kalpli Kraliçenin yaptıkları anlaşılır ve korda bekletilmiş ateşten ayakkabılar ile ölene dek dans etmeye mahkum edilir. Allah düşmanımın başına vermesin, o ne öyle?Bu İçeriğe Tepki Ver (en fazla 3 tepki)

Facebook YorumlarıDisqus Yorumları