Her gün kullandığımız banyo havluları, diş fırçası, bulaşık süngeri ve daha bir çok ürün tahmin ettiğinizden daha fazla bakteri taşıyor olabilir. Evinizdeki ürünleri daha temiz kullanabilmek için barındırabilecekleri bakteri oranına bağlı olarak sonunda yıkamanız veya değiştirmeniz gereken kullanım süreleri var.

1. 1. Nevresimler: Bir veya iki haftada bir

1. Nevresimler: Bir veya iki haftada bir

Yatak çarşafları, yastıklar ve yorgan kılıfı vücut sıvılarını, deri döküntülerini ve birçok bakteriyi içinde barındırır. Sık sık cilt temeasında bulunulduğından temizliğine dikkat etmek önemlidir. Lekelenmişse, ailenin birinde hasta varsa, çıplak uyumak istiyorsanız veya bir egzersiz sonrası duş almadan yatmaya giderseniz, nevresimlerinizi daha sık değiştirmeyi düşünebilirsiniz.

2. 2. Mutfak kurulama bezi: Haftada bir

2. Mutfak kurulama bezi: Haftada bir

Mutfak havluları ve bezleri gıda lekeleri barındırmakta, bakterilere ve kokuya neden olabilmektedir. Bu nedenle aktif olarak yemek yapıyor ve mutfak bezini kullanıyorsanız bunları sıklıkla değiştirmek sağlığınız için yararlı olacaktır.

3. 3. Banyo havluları: Üç-Altı günde bir

3. Banyo havluları: Üç-Altı günde bir

Nemli kalan ürünlerde bakteri oluşumu hızlıdır ve bu yüzden de el, yüz havlularınız ve bornozlarınız en sık değişmesi veya yıkanması gereken şeylerden arasında gösterilmektedir.

4. 4. Banyo paspasları: Bir veya iki haftada bir

4. Banyo paspasları: Bir veya iki haftada bir

Bir banyo paspasını yıkamanız gereken sıklık, kullanıma ve paspasın kalitesine büyük ölçüde bağlıdır. Eğer hızlı kurumayan ve bakteri barındırabilen bir türdeyse daha sık yıkamanız gerekir.

5. 5. Perdeler: Yılda iki ya da üç kez

5. Perdeler: Yılda iki ya da üç kez

Bedensel kokuları ve deri döküntülerini çeken diğer çarşafların ve havluların aksine, perdeler evde bulunan tozları çekmeye yatkındır. Siz veya ailenizdeki birisinin alerjisi olmadıkça her üç ya da altı ayda bir yıkama işlemini gerçekleştirebilirsiniz. Sık perde yıkamak onları çabuk yıpratıp zarar verebileceğinden bu durum iyi bir fikir olmayabilir.Bu İçeriğe Tepki Ver (en fazla 3 tepki)

Facebook YorumlarıDisqus Yorumları