YSK Başkanı muhalefet şerhinde ‘seçimin iptalini gerektirir tespit olmadığını söyledi. Üye Kürşat Hamurcu’nun muhalefet şerhinde ise ‘AKP, YSK’ya kesin bir belge ve kanıt sunmadı.’ denildi.

Yüksek Seçim Kurulu, İstanbul seçimlerinin iptaline ilişkin gerekçeli kararını açıkladı. Karara muhalefet şerhi düşen YSK Başkanı Sadi Güven, kamu görevlisi olmayan 754 kişinin başkanlık ettiği sandıkların 750'sinde AKP'li üyelerin bulunduğu bilgisini verdi. Güven, memur olmayan sandık başkanlarının seçimin sonucunu değiştirdiklerine yönelik bir kanıt olmadığını vurgulayarak, bunun iptal gerekçesi olamayacağını söyledi. 

Yüksek Seçim Kurulu, 6 Mayıs tarihinde yenilenmesine karar verdiği İstanbul seçimlerine ilişkin gerekçeli kararı 16 gün sonra açıkladı. YSK'nın gerekçeli kararı 250 sayfadan oluşuyor. 18 sandıkta sayım döküm cetvelinin bulunmaması, 90 adet sandıkta sayım döküm cetvellerinde sandık kurulu imzalarının olmaması ve 754 sandıkta da sandık kurulu başkanlarının memur olmayan kişilerden oluşması iptal gerekçesi gösterildi.

"Başkanı memur olmayan sandıklarda AKP'nin 1.104 üyesi vardı"

"Başkanı memur olmayan sandıklarda AKP'nin 1.104 üyesi vardı"

Seçimlerin iptal edilmesine karşı çıkan 4 üye arasında yer alan YSK Başkanı Sadi Güven'in muhalefet şerhinde önemli tespitler yer aldı. Sandık kurulu başkanının kamu görevlisi olmadığı 754 sandığın 750'sinde AKP'li üyelerin görev yaptığını kaydeden Güven, şunları belirtti:

"Dosyadaki belgelere göre; kamu çalışanı olmadığı halde sandık başkanı olarak görev yapan 754 kişinin görev yaptığı sandıkların 750 tanesinde Adalet ve Kalkınma Partili üye görev yapmış olup bu sandıklara 1.104 üye vermekle 354 sandıkta iki üye ile temsil edilmiştir. Cumhuriyet Halk Partisi de aynı sandıkların 3 tanesine üye vermemiş, 28 üye göreve gelmemiş, diğer 723 sandıkta üyesi görev yapmıştır. Aynı sandıklara toplamda 979 üye veren Cumhuriyet Halk Partisinin de 256 sandıkta iki üyesi görev yapmıştır. Bu sandıklarda ayrıca Milliyetçi Hareket Partisi, Halkların Demokratik Partisi, Saadet Partisi, İyi Parti, Demokratik Sol Parti, Büyük Birlik Partisi, Demokrat Partili ve Vatan Partili üyeler de görev yapmıştır. Sayım döküm cetvelinin olmadığı 22 sandıkta ise başkan hariç Ak Parti 36, Cumhuriyet Halk Partisi 33, Halkların Demokratik Partisi 12, Saadet Partisi 12, İyi Parti 1, seçmen 5 üye ve 22 memur üye görev yapmıştır. Bazı partilerin bir sandıkta ikişer üyesi görev yapmıştır."

"Sandık kurullarının usulsüz oluşması tam kanunsuzluk halini oluşturmaz"

"Sandık kurullarının usulsüz oluşması tam kanunsuzluk halini oluşturmaz"

Bu İçeriğe Tepki Ver (en fazla 3 tepki)

Facebook YorumlarıDisqus Yorumları