ABD'nin Kudüs kararının Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi'nde, ABD'nin vetosu ile reddedilmesinin ardından oylama bu sefer Birleşmiş Milletler Genel Kurulu'nda yapıldı. 128 kabul, 9 ret, 35 çekimser oy ile tasarı kabul edildi.

Birleşmiş Milletler üyesi ülkeler, ABD Başkanı Donald Trump'ın Kudüs'ü İsrail'in başkenti olarak tanıma kararını 'acil özel oturum'la görüştü. 128 ülke kabul, 9 ülke ret, 35 ülke çekimser oyu kullandı ve böylece tasarı kabul edilmiş oldu.Genel Kurul'un aldığın bu kararın hukuki bir bağlayıcılığı bulunmuyor.

Çavuşoğlu: "Bu genel kurul tehdide boyun eğmeyecek"

Çavuşoğlu: "Bu genel kurul tehdide boyun eğmeyecek"

Oylama öncesinde BM Genel Kurulu'na hitap eden Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Kudüs'ün tarihi statüsünün korunması gerektiğini belirterek, "Bu tür adımlar adaleti zedelemekte. Bölgede barışın saplanmasını engellemekte. Genel Kurul’da adaletin sağlanması için omuzlarımızda sorumluluk var. Bu toplantı öncesi BM üyeleri tehdit edildi. Bu gibi tutum kabul edilemez. Bu genel kurul buna boyun eğmeyecektir. Bizler elbette ki, “güçlü olmak sizin haklı olduğunu göstermez” bunu ifade etmeliyiz" dedi.

ABD: "En fazla parayı biz veriyoruz"

ABD: "En fazla parayı biz veriyoruz"

Çavuşoğlu'nun ardından kürsüye ABD'nin BM Daimi Temsilcisi Nikki Haley geldi. BM'ye en fazla maddi katkı sağlayan ülkenin ABD olduğunu söyleyen Haley, ABD'nin kararının barış sürecine zarar verecek herhangi bir nitelik taşımadığını ifade etti. Haley ayrıca kararda Kudüs'ün nihai sınırlarına ilişkin bir vurgu olmadığını belirtti.

Netanyahu Birleşmiş Milletler'e 'yalanlar evi' dedi

Netanyahu Birleşmiş Milletler'e 'yalanlar evi' dedi

İsrail Başbakanı Netanyahu ise oylama öncesinde Birleşmiş Milletler'i suçlayan açıklamalarda bulundu. İsrail Başbakanıi "BM tanısın ya da tanımasın Kudüs İsrail’in başkentidir. ABD'nin Kudüs'ü İsrail'in başkenti olarak tanıması için 70 yıl geçti. Yıllar geçecek BM de bunu tanıyacaktır" dedi. İsrail'in BM'de karar taslağının oylanmasını reddettiğini vurgulayan Netanyahu, "Tüm kıtalardan dünyanın birçok ülkesinin, BM'nin koridorları dışında İsrail'e yönelik muamelesi değişiyor. En nihayetinde bu değişen muamele 'yalanlar evini' teşkil eden BM'nin koridorlarına da sızacak. İsrail devleti bu kararı daha oylanmadan reddediyor" şeklinde konuştu.

Bu İçeriğe Tepki Ver (en fazla 3 tepki)

Facebook YorumlarıDisqus Yorumları